Štítky: Diagnostika a vyhodnocení

Zpracování a vyhodnocování dat

Co nejde změřit, nejde zlepšit. V podnikání lze však měřit prakticky cokoli. A s odhodláním a chytrým přístupem i cokoli zlepšit. Je však potřeba dobře stanovit a sledovat klíčové ukazatele pro vyhodnocení jednotlivých firemních procesů. Pak je možné analyzovat a pochopit dění v jednotlivých oblastech a jejich vzájemné propojení. S využitím nástrojů Business Intelligence lze odhalit příčiny neplnění stanovených cílů a prostor pro další inovace a zlepšení hospodářského výsledku. Efektivně měřit a vyhodnotit dopad a výsledky jednotlivých rozhodnutí a aktivit.

Jednoduše řečeno, Business Intelligence (nebo-li BI) je sada praktik, která usnadňuje a zefektivňuje podnikání. BI analyzuje obrovské množství firemních dat a věcně odpovídá na otázky typu "Co se stalo a proč?" nebo "Co je potřeba do budoucna změnit?". A právě tyto odpovědi vaše podnikání posunou na novou úroveň.

S pomocí nástrojů BI si sami určíte, jaké informace jsou pro vás kritické a připravíte si podklady pro reporty. Podstatnou část BI tvoří data management. To znamená přípravu a údržbu dat, ze kterých se získávají analýzy a reporty. Je to stejné jako základy domu—nejsou moc vidět, stavějí se dlouho, ale bez nich by nic postavit nešlo.

Donedávna ovšem měla Business Intelligence ke každodennímu životu asi tak stejně blízko jako CIA k SNB. Pro naprostou většinu firem šlo o řešení nesmírně nákladné a málokdo si troufnul se po této cestě vydat za lepšími výsledky. Aktuální vývoj technologií ovšem vzdálenost mezi běžným uživatelem a výstupy Business Intelligence zkrátil na délku předloktí. Velmi zajímavým pomocníkem ve vyhodnocování a vizualizaci dat je samotný Microsoft Excel (samozřejmě ne ve verzi 2003….) a především moderní a doopravdy „silná“ služba Power BI. I s jejím využitím vám pomohou partneři, kteří vědí, že v datech je uloženo větší bohatství než v bitcoinech.