Štítky: Licence

Správa licencí a IT prostředků (SAM, ITAM)

Zavedení Správy softwarových prostředků by se nejlépe odehrávalo mávnutím kouzelné hůlky. Protože tou však běžná oddělení IT nedisponují, je pro ně takový projekt zakletá noční můra, kterou zarputile odhánějí pro dostatek jiných starostí. Rámcová studie o stavu SAM dovolí rychle sesbírat základní informace, dát váhu kritériím a potřebám, přizpůsobit se možnostem organizace. S těmito údaji pak lze projekt poměrně přesně naplánovat, podle plánů a harmonogramů pro obě strany řídit, vést přímočaře k cíli a navrch ještě umožní porovnat stav před a po ukončení projektu.

Softwarové licence nejsou zboží a nedá se s nimi stejně zacházet. Přitom se za ně utrácejí nemalé peníze. Dávají jen právo užívat, a jen při dodržení licenčních podmínek. Za dodržování odpovídá uživatel a majitel udělené licence a musí je umět dostatečně prokázat, jinak je užití klasifikováno jako nelegální.

Přesná inventura potřebných a pořízených licencí je tedy nutností, pokud se firma nemá dostat do problémů s nedostatkem (to je riskantní) či přebytkem (to je zbytečné) licencí. Externí provedení vašemu týmu ušetří hodně učení i práce, a přitom dodá požadovanou jistotu správného (legálního) pokrytí.

Softwarový audit je zavedený pojem, který docela mate. Více než o software jde o nákup licencí, jejich správné a prokazatelné přiřazení, znalost licenčních podmínek a jejich prokazatelné dodržování. Slovo audit budí obavy, jde ale o užitečnou revizi, inventuru. Vyplatí se ji dělat, i když se v dílčích licenčních otázkách docela vyznáte. Pokud se stalo, že jste si někdy vyložili nějaké podmínky špatně, sami na to nepřijdete. Systémový přístup a nezávislý pohled mohou vést k návrhu úspor nebo odhalit i chyby z minulosti. K jejich nápravě audit sám o sobě nestačí. K tomu jsou určeny až další kroky komplexní disciplíny zvané SAM.

Hodnota používaného softwaru je dnes cca dvojnásobná oproti hodnotě hardwaru. Přesto umíme hlídat spíše fyzické prostředky, jako PC, servery, telefony a další zařízení, ale inventura nehmotného majetku se buď vůbec neprovádí, nebo není dost věrohodná. Často scházejí nejen odborné znalosti, ale i nástroje. Nebo se používají jen částečně. I když je majetek nehmotný, bez kontroly se neobejde. A nehmotnému majetku sluší nehmotný – co nejvíce automatizovaný – dohled.

Toho lze s velkým úspěchem docílit s pomocí speciálních nástrojů – ale musí být dobře nasazeny a používány k průběžné správě softwarových licencí. Poradíme vám a pomůžeme nastartovat nebo restartovat jejich správné využití.