Štítky: Cloud a úložiště, Azure, Dynamics 365, Informační systémy, Data a zpracování

Azure pro ERP (Dynamics NAV)

Digitální transformace stále intenzivněji klepe na dveře a nezadržitelně mění prostředí IT. Víc a víc firem přenáší chod a řízení procesů do cloudu. Pro nás dodavatele i pro naše zákazníky ve všech oborech je cloud výzva, ke které se stavíme čelem. Snažíme se jej uplatnit v prostředí a situacích, které pro nás byly dříve s konvenčními prostředky nedostupné.

Azure … aneb s hlavou v cloudu, ale nohama na zemi

Microsoft Azure je navržen tak, aby byl použitelný pro jakoukoli pracovní zátěž, od drobného vývojářského testování až po rozsáhlé globální projekty. Umožňuje rychle vytvářet, nasazovat, škálovat výkon a spravovat aplikace tak, že v danou chvíli přesně odpovídají potřebám uživatele.

Z principu cloudu vychází fakt, že aplikace můžete provozovat a procesy řídit bez vlastní infrastruktury i správce, což přináší možnosti realizovat projekty dosud nerealizovatelné. Ani korporátní struktura společnosti nelimituje jednotlivá oddělení v tom, že si na vlastní projekty a start-upy zaplatí flexibilní službu, kterou po otestování jednoduše navýší, změní nebo „vypnou“.

A my se zamysleli, jestli to takto může v praxi fungovat…

NAV on Azure … aneb nechovejte celou krávu kvůli 250g steaku

Microsoft Dynamics NAV poskytuje jako globálně používaný ERP systém mezinárodně kompatibilní prostředí a odpovídá platným legislativním požadavkům v každé zemi. Tyto vlastnosti si přenáší i v případě implementace do cloudového prostředí, které navíc přidává jednu bezkonkurenční výhodu. Pokud zákazník nasadí NAV na platformě Azure, pronajímá si právě ty služby, které v reálném čase využívá. V prostředí intuitivní platformy si zákazník jednoduše vybere, které služby a na jak dlouho spustí. Implementaci ERP lze tak realizovat v řádu týdnů, nikoli měsíců, jako tomu bývalo při pořizování fyzické infrastruktury, která vyžaduje součinnost a support ze strany dodavatele hardwaru. V rekordně krátkém čase zákazník získává snadno ovladatelný informační systém s jednoduchým a intuitivním uživatelským rozhraním.

Dostupnost Dynamics NAV i pro malé zákazníky navíc násobí i nový licenční model Subscription, který umožňuje platit za používání systému formou měsíčního předplatného a dynamicky měnit počet uživatelů podle potřeb zákazníka.

Příklad využití služby

Že to celé funguje, můžeme potvrdit na základě vlastní zkušenosti z implementací Dynamics NAV v Azure, které jsme realizovali jako jedni z prvních partnerů v ČR. Implementací systému na cloudové službě Azure dosáhl zákazník s malým počtem uživatelů ERP (10) významné finanční úspory oproti pořízení on-premise ERP. Při započtení nákladů na pořízení hardwaru, nákup softwarových licencí a mzdových nákladů na zajištění správy infrastruktury v rozsahu 0,2 úvazku jednoho člověka činí úspora díky provozu řešení na platformě Azure v prvním roce cca 340 000 Kč. V součtu kumulovaných nákladů by došlo k vyrovnání celkových nákladů na pořízení a provozování vlastní infrastruktury vs. využití služby Azure v šestém roce. Při potřebě malé datové kapacity a výkonu serverů by v případě většího projektu dosahovala úspora v prvních letech několikanásobku. Navíc implementované řešení je snadno replikovatelné do jakékoli menší a střední společnosti a je použitelné pro projekty v rozsahu 3–50 uživatelů bez jakýchkoli dalších úprav.

V tomto konkrétním případě byla pro první rok využita služba Virtual Machine v licenčním modelu Open License. V následujícím roce jsme přešli na architekturu Virtual Machine + SQL Database v modelu CSP (Cloud Solution Provider) a průběžné výsledky ukazují další úspory v provozu.

Ideální cloudový zákazník … aneb kdo by se měl vznést do oblak a kdo raději zůstat v on-premise „konzervě“?

Cílem tohoto článku není ani v nejmenším budit dojem, že ERP v cloudu je vhodné pro každého. Nicméně po několika úspěšných implementacích Dynamics NAV on Azure a v souladu s teoriemi prezentovanými cloudovými odborníky můžeme definovat alespoň základní rysy typického zákazníka, které v žádném případě nejsou definitivním limitem.

NAV na platformě Azure padne na úrodnou půdu v malých dynamických společnostech s potenciálem variabilního, mnohdy až kolísavého využití softwarových služeb nebo v tuzemských pobočkách/dceřinkách mezinárodních společností s elementární potřebou centralizovat data. Charakteristikami vhodného kandidáta na chod v cloudu jsou absence interního IT oddělení nebo infrastruktury, zaměstnanci s místem výkonu práce v různých lokalitách, potřeba ERP systému primárně pro řízení procesů ve financích a obchodu a v neposlední řadě Microsoft friendly prostředí, které vždy přispěje k hladšímu průběhu implementace i fungování v ostrém provozu.

Revoluční obrat nastal v pohledu na základní předpoklad pro pořízení ERP systému, což byla v případě on-premise velikost zákazníka. O vhodnosti pořízení ERPéčka v cloudu už teď nerozhoduje počet nasazených uživatelů, velikost databáze, obrat, objem transakcí ani finanční nároky na pořízení. Rozhodujícím faktorem je nyní povaha byznysu a procesů, kterými se zákazník zabývá. Z našeho pohledu mnohem flexibilnější faktor, díky kterému se dveře do světa podnikových systému otevírají téměř všem.

Aby bylo jasno, nesnažíme se za každou cenu prodat služby na Azure (pokud je ovšem chcete koupit, řekněte nám to :-) ). A proto je fér charakterizovat také typickou on-premise „konzervu“, abychom si uměli představit i toho, komu ERP on Azure nejspíš tolik radosti nepřinese.

Častou, avšak nepodloženou obavou je strach z úniku informací respektive bezpečnost obecně. Nemáme univerzální argument pro rozptýlení této obavy, ale prostředky a technologie, které Microsoft vydává na zajištění ochrany dat ve svých datových centrech, jsou rozhodně mnohonásobně rozsáhlejší než ty, které může použít jakákoliv jiná firma na zajištění ochrany vlastní infrastruktury.

ERP v cloudu nedoporučujeme implementovat v lokalitách s nekvalitním připojením k Internetu. To je zásadním limitujícím faktorem pro firmy s náročnými procesy na externích zařízeních integrovaných s ERP (čtečky ve skladech) či ve společnostech, kde nelze akceptovat, byť krátkodobě, výpadek výroby.

NO ON-PREM = NO UPGRADE … aneb každý UPGRADE bolí

Pokud vás přečtené řádky přivedly na myšlenku, že cloudové řešení je vhodné pouze pro firemní struktury fungující bez podpory vlastního oddělení IT nebo správce IT, není to myšlenka úplná. I ve větších společnostech může implementace v cloudu podpořit růst efektivity práce díky několika klíčovým přínosům. Přechodem na cloudové řešení zcela odpadá operativa spojená se správou vlastních serverů a správa IT je podstatně zjednodušená. Při nedostatku kapacity serverů nemusíte navyšovat náklady nákupem či pronájmem dalších úložišť či výkonu. A především se vyvarujete noční můry všech „ajťáků“ – UPGRADE infrastuktury! Průběžné automatické aktualizace zamezí výkyvům v řídících procesech spojených s přechodem na novou verzi systému a správa v tomto případě přechází na poskytovatele ERP či poskytovatele cloudové služby.

Interní IT oddělení ocení také fakt, že poskytovatel cloudu většinou dokáže poskytnout vyšší stupeň bezpečnosti, než jakého může dosáhnout za rozumných nákladů samotná firma. Zároveň na principu předplatného zákazník rozpouští náklady na provoz IT v čase a tyto náklady může velmi přesně předpovídat a plánovat.

Jaké MS Online Services využíváme?

Azure představuje cloudové řešení nabízející více jak 50 oblastí služeb, které umožní flexibilně řídit výkon a zdroje a vybrat si službu odpovídající vašim potřebám. Díky této flexibilitě se stal jednou z nejlepších dostupných služeb cloud computingu.

Pro potřeby implementací Dynamics NAV navrhujeme primárně dvě základní varianty architektury, ve kterých využíváme službu Virtual Machine a službu SQL Database v různých kombinacích. Na nich provozujeme aplikační a databázové servery pro Dynamics NAV. Tyto hlavní služby doplňujeme dle potřeb zákazníka například službami Backup, IP Adresses, VPN Gateway atd.

Jak Azure nakupujeme?

Všichni víte, že existují dvě možnosti prodeje Azure – multilicenční smlouvy a Cloud Solution Provider (CSP). Po našich úvodních zkušenostech s Open, ve kterém se hůře predikují náklady, jsme postupně přešli výhradně na prodej v CSP. Sestavení specifikace a kalkulace je velmi jednoduché a rychlé a díky intuitivnímu konfigurátoru neztrácíme čas v přípravné fázi projektu. Hlavní výhodou programu CSP je pro nás i pro zákazníka vyšší flexibilita, lepší možnosti správy a řízení nákladů a podpora providera (DAQUAS).

Pokud vás služby na platformě Microsoft Azure zaujaly, pošlete nám své dotazy na tillingerova@navisys.cz nebo se podívejte na stránky www.navisys.cz.

Kateřina Tillingerová | NAVISYS